Dietetyka dla dzieci

Dietetyka dla dzieci

Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka?

 
Jeśli chcą Państwo, aby wasze dziecko miało zdrową masę ciała warto sięgnąć po pomoc dietetyka. Układamy diety dla najmłodszych i pomagamy rodzicom walczyć zarówno z nadwagą jak i niedowagą waszych pociech. Pokazujemy jak stopniowo zmieniać masę ciała dziecka poprzez trwałą zmianę zachowań i nawyków żywieniowych. Na podstawie szczegółowego wywiadu z rodzicem i dzieckiem ustalamy pełnowartościową dietę dla dziecka.

Czy każde dziecko powinno mieć taką samą dietę?

Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie. Każda dobrze ustalona dieta pozwoli na utrzymanie wysokiego poziomu energii na naukę i zabawę oraz optymalizację ciała. Kierujemy się zasadami zdrowego odżywiania promowanymi przez Instytut Żywności i żywienia.

Dzieci zwykle nie trzeba odchudzać w ten sam sposób co dorosłych. One wciąż rosną i rozwijają się. Zbyt drastyczne próby odchudzania np. pomijanie posiłków, mogą wręcz zaszkodzić zdrowiu dzieci, powstawaniu niedoborów w organizmie oraz w następstwie zaburzeń rozwoju dziecka. Dzieciom, które muszą schudnąć, potrzeba wyjaśnić jak bezpiecznie zmniejszyć podaż kalorii, przy jednoczesnym dostarczaniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz pokazać jak nauczyć dziecko jeść zdrowo i smacznie.

U dorastających dzieci należy zwrócić uwagę na możliwość występowania zaburzeń odżywiania-bulimia lub anoreksja. W tej sytuacji potrzeba jest pomoc dietetyka, psychologa i lekarza. Młodzi ludzie często po prostu nie akceptują zmian, jakie zachodzą w ich organizmie w trakcie dojrzewania.

Rodzice bądźcie wyczuleni na zmiany w ich zachowaniu dotyczące jedzenia. Pamiętajmy również, że sami musimy stanowić przykład i zdrowe nawyki wdrażać również w swoje życie, dzieci najczęściej powtarzają zachowania swoich rodziców i innych otaczających je dorosłych.